17 Ocak 2020

Hemen herkes yaşadığı veya ziyaret ettiği bir şehirde fuar ilanı görmüş ya da bir fuara gitmiştir. Özellikle yılın belirli zamanlarında sıklıkla duyduğumuz bu “fuar” kavramına pek çoğumuzun yabancı olmadığı savunulabilir. Yine de fuar nedir diye sorulsa herkesin buna kapsamlı bir yanıt verebileceğini öngörmek çok da doğru olmayacaktır. Bu doğrultuda, kimi zaman ziyaretçi olarak kimi zaman da katılımcı firma olarak bulunduğumuz fuarlar hakkında bilinmeyen detayları öğrenmekte büyük fayda var.

Fuar Nedir ve Fuarlara Katılmak Firmalar için Neden Önemlidir?


Sektörel açıdan önem taşıyan fuarlarda bulunmak, bir firmanın konumunu sağlamlaştırmasından müşterileri ile arasındaki güven bağını güçlendirmesine kadar pek çok anlamda avantaj yaratıyor. Eğer siz de fuarlara katılmanın firmanızı nasıl ileriye taşıyabileceğini merak ediyorsanız, baskı hizmetleri konusundaki çözüm ortağınız Matbuu tarafından hazırlanan bu içeriğin devamını okuyabilirsiniz.

Fuar Nedir ve Fuarcılık Faaliyetleri Nelerdir?

Ticari bir etkinlik olarak niteleyebileceğimiz fuarlarda sektörel gelişmelerle teknolojik yeniliklerin tanıtımı yapılır, alıcılar ve satıcılar bir araya gelir, ürün ve hizmet geliştirmeleri için yeni iş birlikleri kurulur. Bu açıdan firmalar için önemi net bir şekilde ortaya çıkan fuar etkinlikleri, diğer birçok organizasyon gibi belirli bir takvime bağlı olarak düzenli aralıklarla tekrarlanır.

Hemen her sektörün temasını barındıran bir fuar olduğu iddia edilebilir. Yani hangi sektörde hizmet veriyor olursanız olun, iş fırsatları yakalayabileceğiniz bir fuara katılabilir ve ticari etkinliklerinizi büyütmek için çalışmalar yapma imkanı bulabilirsiniz. Ancak fuar faaliyetlerinin kendi içinde kategorilere ayrıldığını bilmenizde fayda var. Buna göre, fuarcılığı yatay ve dikey olmak üzere iki grupta inceleyebiliriz.

Tarım ve sanayi ürünlerinin sergilendiği, tüm sektörleri ilgilendiren kapsam alanı geniş fuarlar yatay fuar faaliyetleri çatısı altında değerlendirilirken belirli bir tüketici grubuna hitap eden fuarlar ise dikey fuar faaliyetleri olarak adlandırılmaktadır. Dikey fuarları da ayrıca büyük dikey fuar ve küçük dikey fuar olarak iki alt gruba ayırabilmek mümkün.

Büyük ölçekli firmalara yönelik fuarlar büyük dikey fuar faaliyeti olarak adlandırılabilir. Bu grupa giren fuarlarda firmalar uluslararası fırsatlar yakalayabilir ve ihracat çalışmalarını geliştirme şansı bulabilir. Küçük dikey fuarlar ise perakendecilere yönelik etkinlikleri kapsamaktadır. Ayrıca entegre fuarlar, expo fuarlar, solo fuarlar ve tüketici fuarları gibi yine geniş kitlelere ulaşmayı mümkün kılan fuar türleri de mevcuttur.

Firmalar Fuarlara Neden Katılmalı?

Daha önce de sözünü ettiğimiz gibi fuarlar, üreticilerin ve tüketicilerin buluşma noktasını oluşturuyor. Bir anlamda pazar örneğine de benzetebileceğimiz fuarlara katılmak, firmaların müşterileri hakkında bilgi toplamalarını, karlılıklarını artırmalarını ve yeni ilişkiler kurmalarını sağlayabilir. Ancak elbette katılım gösterilen fuardan en yüksek seviyede verim alabilmek için kapsamlı bir tanıtım hazırlığı yapmak gerekiyor. Fuarların fuaye alanında firmaya ayrılan alanda görünür olabilmek için hazırlanan standlar, etkili bir stand giydirme çalışması, roll up, kırlangıç bayrak gibi baskı ürünleri ve fuar sistemlerine sahip olmak bu anlamda işinizi kolaylaştıracaktır. Peki tüm bu hazırlıkların ardından fuara katılarak ne gibi avantajlar elde edebilirsiniz?

Sektörel Gelişmeleri Yakalayabilirsiniz

Fuarlar, birçok firmanın bir arada bulunduğu bir ortama sahip olduğundan sektörünüzle ilgili gelişmeleri yakından inceleyebilme şansı bulabilirsiniz. Rakiplerinizin çalışmalarını, müşteriler ile iletişimlerini, satış stratejilerini yerinde görerek kendi iş süreçlerinizi iyileştirme ve fark yaratma imkânı yakalayabilmeniz de mümkün.

Ayrıca yeni ve kaliteli üretim teknolojilerini de fuarda deneyimleme fırsatı elde edebilirsiniz. Böylece ürün ve hizmetlerinizi geliştirmenize önayak olabilecek yenilikleri daha iyi gözlemleyebilir ve iş süreçlerinize entegre ederek müşterilerinize daha iyi hizmetler sunabilirsiniz.

Potansiyel Müşterilerinize Ulaşabilirsiniz

Fuar nedir sorusuna en çok verilen yanıtlar arasında sanıyoruz ki “potansiyel müşterilere ulaşmayı sağlayan bir organizasyon” yanıtı bulunmaktadır. Ancak aslında bu yanıt, fuarın sunduğu imkanlardan yalnızca bir tanesidir. Fuarlara gelen ziyaretçiler alışveriş yapmaya hazır bir psikolojiye sahip oldukları için etkinlik süresince satış yapabilmeniz ve uzun vadede satış yapma olasılığınızın yüksek olduğu potansiyel müşterilerle iletişime geçebilmeniz mümkün.
Fuara gelen alıcılar; ilgilendikleri alana ait ürün ve hizmetleri görmeye, bilgi edinmeye ve alışveriş ortamı yaratabilecek firmaları görmeye gelirler. Bu da elbette sizin için çok büyük fırsatlara önayak olacağından fuarlara katılımınız rekabette öne geçmenizde büyük rol oynayabilmektedir.

Yeni müşterilere ulaşmak için izleyebileceğiniz diğer adımları öğrenmek için ise Müşteri Bulmak İçin Uygulamanız Gereken Yöntemler başlıklı içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Geri Bildirim Alabilirsiniz

Firmaların gelişime açık olmaları, işlerini geleceğe taşıyabilmeleri açısından kritik bir öneme sahip. Diğer yandan gelişim için de hiç şüphesiz ki müşterilerinin fikirlerine ihtiyaçları var. Fuarlar bu anlamda firma sahiplerine mükemmel bir ortam oluşturuyor ve müşteriler ile doğrudan temas kurma fırsatı yaratıyor.

Fuarlarda bir araya geldiğiniz müşteri ve iş ortaklarınızla görüşerek ürün, hizmet ve stratejilerinizi iyileştirebilmek adına fikir alışverişi yapma şansı bulabilirsiniz. Üstelik ürün ve hizmetlerinizi deneyimleyen kişilerden, yani ilk ağızdan alacağınız geri bildirimlerin güvenilirlikleri yüksek olacağından en doğru tespitleri yakalayabilmeniz de mümkün.

Pazarı Değerlendirebilirsiniz

Fuarlara katılmanın size sağlayacağı faydalardan biri de pazarınızın durumunu analiz edebilme şansı. Fuara katılan rakiplerinizin aktiviteleri, fuarı ziyaret eden ziyaretçilerin tutumları, katılımcı sayısı, iş ortaklarınızın yaklaşımları ve buna benzer birçok faktörü fuar ortamında gözlemleyebilirsiniz. Bu sayede kısa ve uzun vadeli planlarınızı şekillendirebilir ve hatta mümkünse mevcut planlarınızda değişikliğe dahi gidebilirsiniz.

Dijital baskı hizmetleri anlamında en büyük destekçiniz olan Matbuu tarafından hazırlanan bu içerikte fuar nedir sorusunun yanıtını ayrıntılarıyla birlikte ele aldık. Eğer siz de katılacağınız fuarlarda firmanızın ön plana çıkmasını istiyorsanız Matbuu’nun ihtiyaçlarınıza özel iç-dış mekan baskı ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Bengü DİNÇER